Arowana'nızı Beslemek

[B]Dizin[/B]
*Giriş
*Gıda Listesi
*Çeşitli Boyutlardaki Arowanalar İçin Besleme Rehberi
*Örnek Diyet ve Beslenme Programı

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/050920220743151.jpg[/IMG]

[B]1. GİRİŞ[/B]

Öncelikle, bu tüm arowanalar için genel bir beslenme rehberidir, bu yüzden lütfen bir türün veya diğerinin farklı bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sormayın; türe özgü gıda ihtiyaçları tür profillerinde karşılanacaktır. Bebekler, orta boylar ve büyük erkekler olmak üzere üç boy için uygun yiyeceklerin beslenmesi ile ilgili bir bölüm olacaktır.

Arowanalar etçil balıklardır ve vahşi beslenmeleri esas olarak böcekler, balıklar, karidesler, solucanlar ve küçük amfibilerden oluşur. Diğer yiyecekleri kabul etmek için eğitilebilseler de, canlı yiyecekler arowanalar tarafından tercih edilir. Besinlerde çeşitlilik, beslenme eksikliğini önlemek için bir ZORUNLUDUR. Canlı yem, genellikle canlı olmayan muadilinden daha besleyicidir. Ancak, canlı yem kullanıldığında tanka hastalık bulaştırma riski büyük ölçüde artar; bu özellikle canlı yem tatlı suda yaşıyorsa geçerlidir. Canlı yem, sağlıklı ve parazitsiz olduğundan emin olmak ve bağırsaklarını doldurmak için arowana ile beslenmeden önce en az birkaç gün karantinaya alınmalıdır. Sonunda, altın kural "Bir yiyecekten şüpheniz varsa kullanmayın" çünkü her zaman başka yiyecek türleri de vardır. İyi bir diyetin anahtarının çeşitlilik ve tazelik olduğunu unutmayın, çünkü hiçbir yiyecek gerekli tüm besin maddelerini içermez, bu nedenle arowana(lar)ınıza çeşitli ve sağlıklı bir diyet sağlamanız gerekir.

Küçük arowanalar (<15cm) günde üç defa, orta boy arowanalar (15-35cm) günde iki defa, büyük arowanalar (35cm üzeri) günde bir veya gün aşırı beslenmelidir. Bir arowana uzun süre aşırı beslenirse iştahını kaybedebilir ve birkaç gün aç kalabilir. Aşırı besleme ayrıca arowana'nın ömrünü kısaltabilir ve üreme kabiliyetini etkileyebilir, bu nedenle mümkünse bundan kaçınılmalıdır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/050920220743141.jpg[/IMG]

[B]2. GIDA LİSTESİ[/B]

[B]Cırcır böcekleri:[/B]
Cırcır böcekleri besleyici bir besindir ve hastalık bulaşma riski çok düşüktür. Farklı boyuttaki arowanalar için uygun boyutta cırcır böceklerini kullanın. Bağırsak yaralanmasını önlemek için cırcır böceklerini yavru arowanalara beslemeden önce sert kabukları çıkarılmalıdır. Yabani yakalanan cırcır böcekleri böcek ilacı ile kontamine olabileceğinden, yalnızca çiftlikte yetiştirilen cırcır böceklerini kullanın. Besinleri aktarmanın ve renklenmeyi arttırmanın harika bir yolu olduğundan, cırcır böceklerini arowana'ya beslemeden önce bağırsaklarını yükleyebilirsiniz. Cırcır böcekleri güçlükten kaçınmak için dondurulabilir, ancak dondurulduğunda tutulan besinlerin yüzdesi belirsizdir ve daha fazla çalışma gerektirir.

[B]Hamamböceği:[/B]
Beslenmede cırcır böceklerine benzer. Böcek ilacı tarafından öldürülmüş olabilecekleri için ölü hamamböceklerini arowanalara beslemeyin. Böcek ilacına maruz kalmış herhangi bir hamamböceği birkaç gün sonra ölmesi gerektiğinden, kullanmadan önce hamamböceğini birkaç gün bekletmeniz önerilir. Ticari olarak temin edilebilen yem hamamböcekleri, böcek ilacı içermedikleri ve çoğu zaman zaten bağırsak yüklü oldukları için yakalayabileceğiniz hamamböceklerine tercih edilir.

[B]Kırkayaklar:[/B]
Kırkayaklar, arowanalar için çok besleyici bir besindir. Asya'da arowanaların rengini arttırmak ve yoğunlaştırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Ne yazık ki, bu besinin mevcudiyeti düşüktür; donmuş kırkayaklar canlı olanlardan daha kolay bulunur.

[B]Canlı balık:[/B]
Arowana yemi için, zehirli olmayan hemen hemen her hastalık ve parazit içermeyen, ısırık büyüklüğündeki balıklar kullanılabilir. Besleyici japon balığı, minnows, yavru koi, yavru yayın balığı ve küçük çiklitler genellikle besleyici olarak kullanılır. Bu tür yiyecekler kullanıldığında potansiyel hastalık bulaşma riski vardır; Hasta balıkların çoğunu eleyecek karantina şarttır. Japon balığı ve diğer bazı Cyprinidlerin, arowanalarda beslenme eksikliklerine yol açacak enzimler içerdiğine inanılıyor, bu yüzden onları ya az kullanın ya da hiç kullanmayın.

[B]Balık eti:[/B]
Taze balık eti kullanılabilir. Tüm yağı kesin ve parçaları ısırık büyüklüğünde kesin. Akvaryum suyunun kirlenmesini önlemek için kullanmadan önce yıkayın; Somon gibi yağlı balıklardan uzak durduğunuzdan emin olun. Uzun vadede karaciğer ve iç organ hasarına yol açabilecek denatüre proteinler içerebileceğinden donmuş balık etini dikkatli kullanın. Dondurulmuş ürünler ayrıca balığınızı öldürebilecek koruyucu maddeler içerebilir, bu nedenle mümkünse koruyucu içermeyen yiyecekler bulmaya çalışın.

[B]Canlı Karidesler/Karidesler:[/B]
Karidesler/karidesler çok besleyici bir besindir ve Arowana'nın rengini geliştirmeye yardımcı olan A Vitamini açısından zengindir. Bebek arowana karideslerini/karideslerini, kabuklarının sindirimi zor olduğundan ve bağırsak yaralanmasına neden olabileceğinden beslemekten kaçının. Amonyak sıçramalarına neden olacak şekilde ölebilecekleri ve çürüyebilecekleri için yenmemiş canlı karidesleri/karidesleri akvaryumda bırakmayın. Tuzlu sudan kaynaklanan hastalıklar nadiren tatlı suya geçer, bu nedenle tuzlu su karideslerinin/karideslerinin beslenmesinde çok az risk vardır.

[B]Karides/Karides Eti:[/B]
Sadece taze karides kullanın. Sindirimi zor olduğu için başın çıkarılması önerilir; solungaçlarda da yüksek konsantrasyonda mikrop ve toksin olabilir. Karidesleri lokma büyüklüğünde hazırlayın ve kullanmadan önce yıkayın. Dondurulmuş çiğ karides de kullanabilirsiniz. Karidesin kabuğunu çıkarın ve daha genç arowanalar için ayırın; daha yaşlı arowanalar kabuğu yiyebilir ve balıklardaki kırmızı tonları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

[B]Kril:[/B]
Krill besleyici bir besindir ve kolayca temin edilebilir. Farklı boyutlarda arowana için uygun boyutta kril kullanın. Bir bebek arowana'ya kril beslemeden önce, sert kril bağırsak yaralanmasına neden olabileceğinden kabuğunu yumuşatmak için kabuğunu ezin ve krili ıslatın. Aynı zamanda biraz pahalıdır, bu yüzden idareli olarak ve/veya bir arowana yemek için kullanın.

[B]Kan kurtları:[/B]
Kan kurtları, besleyici bir gıda oldukları için çoğunlukla bebek arowanalarını beslemek için kullanılır. Kullanmadan önce kirleri durulayın ve bağırsak sorunlarına neden olabileceğinden kan kurtlarını donduklarında beslemeyin. Bebek arowanaların sindirimi zor olduğu için yaşlı kan kurtlarından kaçının. Canlı kan kurtları tercih edilir, ancak ticari olarak temin edilebilen kan kurtları taze olduklarında eşit derecede kabul edilebilir. Dondurularak kurutulmuş kan kurdu da kullanılabilir.

[B]Tubifex solucanları:[/B]
Tubifex solucanları yüksek oranda kirlenmiş kanalizasyonlardan toplanır ve uygun şekilde tedavi edilmedikçe kaçınılmalıdır. Ticari olarak üretilen tubifex solucanları daha temiz olduklarını iddia ederler, ancak kaynakları bazen şüphelidir; bu donmuş tubifex solucanlarına da gider. Dondurularak kurutulmuş tubifex solucanları daha temizdir ancak dondurarak kurutma işlemi sırasında mikropların hayatta kalma olasılığı göz ardı edilemez. Kaynaktaki yüksek ağır metal içeriği de tubifex solucanları için bir endişe kaynağıdır.

[B]Yemek kurtları/Süper kurtlar:[/B]
Yemek kurtları/süper kurtlar sağlıklı ve besleyicidir. Sert kabuklarının sindirimi zor olduğundan ve sindirim sorunlarına ve/veya bağırsak yaralanmalarına neden olabileceğinden onları bebek arowanalara beslemekten kaçının. Kabuklarını yeni döken solucanları kullanın. Eski bir kabuğun rengi yeni bir kabuğa göre daha koyu olacaktır, bu nedenle soluk görünümlü un kurdu/süper kurtları seçin. Sindirimi kolaylaştırmak için, solucan canlı olmayanları kabul edecekse, solucanı arowana beslemeden önce başı çıkarılmalıdır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/050920220743091.jpg[/IMG]

[B]Çeşitli Boyutlardaki Arowanalar İçin Besleme Rehberi[/B]

[B]Bebek Arowanalar (<15cm):[/B]
Dondurularak Kurutulmuş Plankton: Renk güçlendirici olarak beslenir; bir bebek arowana yemeye yardımcı olur.
yemek yiyor. Sivri kısımları kırmayı unutmayın.
Dondurularak Kurutulmuş/Dondurulmuş Kan Kurtları: Dondurularak kurutulmuş/dondurulmuş kan kurtları çok besleyicidir ve bebeğinize arowana yedirmek için kullanılabilir.
Bebek Cırcır Böcekleri: Arowanalar cırcır böceklerini sever. Bebek arowanaları için bağırsak yüklü bebek cırcır böcekleri kullandığınızdan emin olun.
Hikari Yemek Çubukları: Isırık büyüklüğünde parçalara ayırın; Arowana düzenli olarak kabul ettiğinde temel gıda olarak beslenir. Diğer yüksek kaliteli peletler de işe yarayacaktır.
Pazar Karidesi: Çözülmüş ve ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilmiş; kabuğu ve kuyruğu çıkardığınızdan emin olun.
Pul Yemler: Bebek arowanalara yüksek kaliteli pul yemler verilebilir, ancak daha büyük olanlar için uygun değildir.

[B]Orta Arowanalar (15-35 cm):[/B]
"Bebek Arowanalar" bölümündeki her şey beslenebilir.
Hikari Yemek Çubukları: Temel gıda olarak beslenir; diğer yüksek kaliteli markalar da işe yarayacaktır. Diyeti diğer gıdalarla takviye ettiğinizden emin olun.
Market Karidesleri: Market karidesleri artık daha büyük parçalar halinde beslenebilir. Genellikle, kabuk ve kuyruk çıkarılırsa bütün karidesler beslenebilir; daha küçük parçalar halinde kesilirse rengi artırmak için kabuk ile beslenebilir. Her iki durumda da, kuyrukları çıkardığınızdan emin olun.
Cırcır böcekleri: Bunlar bu boyutta gereksizdir, ancak hasta bir arowana'nın iştahını uyarmak veya birinin beslenmeye başlamasını sağlamak için kullanılabilir.
Un Kurdu: Renk güçlendirici olarak beslenir.
Filetolar: Yalnızca taze filetolar kullanın ve bunları zımba olarak kullanmayın.
Dondurularak Kurutulmuş/Dondurulmuş Krill: Daha büyük bir boyut kullanın; keskin parçaları çıkarın. Renk güçlendirici olarak beslenir.
Midye, İstiridye ve Cockles: Midyeler, istiridyeler ve midyeler beslenmek için uygundur, ancak temel gıda olarak kullanılmamalıdır.
Hamsi: Bunlar, sindirim sistemine yardımcı olan tuz oranı yüksektir, ancak arowana'ya çok fazla tuz vermemek için az miktarda (iki haftada bir) beslenmeleri gerekir.
Kan kurtları: Bunlar gerekli değildir, ancak dondurularak kurutulmuş ve/veya donmuş kan kurtları, arowana yine de kabul ederse beslenebilir; canlı kan kurdundan kaçının.
Solucanlar: Bütünle beslenir; mineraller açısından zengin.

[B]Büyük Arowanalar (>35 cm):[/B]
"Orta Arowanalar" bölümündeki her şey beslenebilir.
Pazar Karidesleri: Kuyruğu alınmış bütün olarak beslenir; beslemeden önce çözdürün.
Kurbağalar: Bütün olarak beslenir; yeterince küçükse orta boy arowanalara da beslenebilir. Yemlemeden önce kurbağa(lar)ın zehirli olmadığından emin olun.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/050920220743011.jpg[/IMG]

[B]Örnek Diyet ve Beslenme Programı[/B]

Hikari Yemek Çubukları, Jumbo CarniSticks, Massivore Delite ve Cichlid Gold:
Bir arowana'nın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin neredeyse tamamını içerdikleri için ana besin maddesi olarak sunulurlar. Türkiyede bu marka bulunmuyor. eBay üzerinden satın alabilirsiniz veya alternatif olarak tropical soft line arowana tavsiye ederim.

[B]Pazar Karidesleri:[/B]
Sık sık renk güçlendirici olarak sunulur. Büyük arowanalar için kabukla birlikte bütün olarak beslenir; daha küçük arowanalar için kabukla birlikte kesin.

[B]Yemek kurtları:[/B]
Sık sık renk güçlendirici olarak sunulur.

[B]Cırcır böcekleri:[/B]
Arowana hastaysa veya yemek yemiyorsa ikram olarak sunulur.

[B]Hamsi:[/B]
Bu yiyeceğin artılarını (bol miktarda tuz sindirim sistemine yardımcı olur) ve eksilerini (tuz ve yağ oranı yüksek) dengelemek için iki haftada bir verilir.

[B]Kril:[/B]
Bir renk güçlendirici olarak mevcut olduğunda sunulur.

[B]Balık Filetosu, Midye ve İstiridye:[/B]
Artıklar mevcut olduğunda ara sıra sunulur.

Lütfen, "sistemi temizlemek" için eski arowanalarınıza yemekten bir veya iki gün izin vermenin asla zarar vermeyeceğini unutmayın.

Not : İnternette arowanalar ile ilgili bulduğum tüm konuları kendime not, sizlerinde faydalanması için translate ile buraya ekliyorum. Kendi yazdığım makalelerde imzam yer alacaktır. Kaynak : https://www.monsterfishkeepers.com/forums/threads/feeding-your-arowana.478012/

Arowana Bulutlu Göz Hastalığı - Yaygın Arowana Hastalıkları

[B]Nedenler[/B]Arowana'nın göz(ler)i üzerinde oluşan ve etkilenen gözün opak veya hafif opak görünmesine neden olan bulutlu beyaz film veya gri 'pus'. Ağır vakalarda Bulutlu Gözler, göz yüzeyinde mantar büyümesi olarak bile kendini gösterecektir....

Arowana Bıyık Enfeksiyonu - Yaygın Arowana Hastalıkları

[B]Nedenler[/B]Bu, bıyıklarını tanka sürtme alışkanlığı olan Arowanalar arasında yaygındır. Uzun süreli aşınma dokuların yaralanmasına neden olabilir. Kötü su parametreleri ve tank koşulları genellikle ikincil enfeksiyona neden olarak iltihaplanm...

Arowana Çapa Solucanı Paraziti - Yaygın Arowana Hastalıkları

[B]Nedenler[/B]Çapa Solucanları (Lernaea spp.) kabuklu, kopepod parazitleridir. Copepodid evresinde (juvenil) ve Cyclopoid evresinde (yetişkin) dişi parazitiktir.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/060920220452371.jpg[/IMG]...

Arowana'nızı Beslemek

[B]Dizin[/B]*Giriş*Gıda Listesi*Çeşitli Boyutlardaki Arowanalar İçin Besleme Rehberi*Örnek Diyet ve Beslenme Programı[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/050920220743151.jpg[/IMG][B]1. GİRİŞ[/B]Öncelik...

Silver Arowana

Amazon drenaj sistemine özgü uzun bir balık olan gümüş arowanalar, bazen kemik dilli balık olarak adlandırılır, ilkel balıklarla ilgilidir.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234845/050920220133241.jpg[/IMG][B]Fiziksel tanım[/B]...